Linki

Kalendarz

<< Sierpień 2019 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Brak wydarzeń.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Jak opiekować się osobą starszą w domu?

Jak opiekować się osobą starszą w domu? Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej w ramach zadań służących przeciwdziałaniu negatywnym skutkom przemian demograficznych a szczególnie procesowi starzeniu się społeczeństwa organizuje jednodniowe 4-godzinne bezpłatne szkolenie w ramach Programu „NESTOR”. W związku z powyższym Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lwówku Śląskim zaprasza osoby chętne do udziału w szkoleniu „Jak opiekować się osobą starszą w domu?”.
Szkolenie skierowane jest do osób, najczęściej członków rodziny, ale również sąsiadów czy przyjaciół, którzy sprawują opiekę nad niesamodzielną osobą starszą, wymagającą stałego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Szkolenie skupia się na praktycznych aspektach opieki nad seniorami.
Ramowy program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
• Fizjologiczne starzenie się organizmu człowieka ( zmiany fizyczne, psychiczne i umysłowe związane z wiekiem, w zakresie układu pokarmowego, sposoby rozpoznawania pierwszych objawów choroby np. zaburzeń pamięci, depresji, itp. )
• Główne problemy związane z zapewnieniem osobom starszym opieki w domu oraz sposoby ich rozwiązania/ zapobiegania im z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności ( fizyczna, umysłowa- zaburzenia psychiczne , zaburzenia pamięci, itp.)
• Metody skutecznej pielęgnacji (zagadnienia związane z dbaniem o higienę osobistą, karmieniem, pomoc w przemieszczaniu się ) i dbanie o dietę osób niesamodzielnych
• Aranżacja przestrzeni w domu stosowanie do potrzeb niesamodzielnej osoby starszej
z uwzględnieniem rodzaju niesprawności
• Zasady opieki nad osobą z zaburzeniami o charakterze otępiennym (symptomy, typowe zachowania- możliwości reagowania, podstawowe zasady opieki, tworzenie bezpiecznego
i przyjaznego osobie chorej środowiska, postepowanie w zaawansowanym studium otępienia)
• Metody wspomagające opiekunów w organizacji dnia osoby niesamodzielnej – w jaki sposób zorganizować dzień, w jaki sposób umożliwić podopiecznemu codzienną aktywność i kontakty z innymi ludźmi, jak wypełnić czas osobie niepełnosprawnej czy przewlekle chorej
(umożliwienie choremu maksymalnej samodzielności). Metody skutecznej komunikacji
z niesamodzielną osobą starszą ( utrzymanie kontaktu emocjonalnego)
• Wykorzystanie sprzętu wspomagającego codzienną opiekę nad starszą osobą niesamodzielną (rodzaje sprzętów , ich dostępność na rynku, koszt, itp.)
• Opiekun osoby starszej- skutki psychologiczne i fizyczne długotrwałej opieki nad bliskim. Istniejące możliwości uzyskania wsparcia i pomocy dla opiekuna nieformalnego.

Osoby chętne do udziału w powyższym szkoleniu proszone są o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lwówku Śląskim ul. Aleja Wojska Polskiego 27 nr tel. 75/ 645-32-32 do dnia 16.02.2018r.

Wygenerowano w sekund: 0.03
7,807,929 unikalne wizyty